Kas oled alustamas köögi planeerimist ja valmis sukelduma sellesse infoküllasesse maailma? Hinga rahulikult, sest oleme Sulle sellel teekonnal toeks! Panime kokku väikese spikri, mis aitab Sul ehk teha õige valiku köögi töötasapinna osas. Sest usu meid, see on teema, mis vajab hoolikat läbimõtlemist!
Erinevate köögi töötasapindade valik on turul üsnagi lai ning uusi värve ja viimistlusi lisandub iga aastaga. Käesolevas artiklis toome teieni neli meie klientide poolt kõige enam kasutatavat töötasapinna materjali ja vaatleme nende omadusi lähemalt.
Presskivi
Kõige populaarsemaks töötasapinna valikuks meie klientide seas on presskivi. Siia alla kuuluvad ülimalt kvaliteetsed töötasapinnad Cosentinolt, kes toodab Dekton’i ja Silestone’i nimelisi tipptasemel sarju. Nagu nimigi ütleb, valmistatakse presskivi meetodil, kus looduskivi peenestamise järel pressitakse kivi koos värvi ja sidusainetega tihedaks massiks. Presskivi armastavad meie kliendid eriti seetõttu, et sinna alla on võimalik paigaldada valamut ning panna pliidiplaat tööpinnaga tasa. Tulemus on väga puhas ja minimalistlik ning igapäevase puhastamise teeb see samuti oluliselt lihtsamaks. Nii Dektoni kui ka Silestone’i kivide pikaajalist kestvust kindlustab garantiiaeg 25 aastat. Kuna tegemist on äärmiselt kvaliteetsete töötasapindadega, siis on ka nende hind oluliselt kõrgem kui näiteks laminaadil (presskivi hind varieerub ka vastavalt viimistlusele).
Kuna Silestone’i ja Dektoni kivid on oma olemuselt erinevad, siis vaatleme neid eraldi.
- Silestone
Võib julgelt väita, et Silestone on maailma üks tuntuimaid presskivi kaubamärke. Tegemist on kõrgtehnoloogilise kunstmaterjaliga, mis koosneb 90% ulatuses looduslikust kvartsist ja 10% ulatuses erinevatest värvi- ja vaheainetest. Silestone’i presskivid on äärmiselt tugevad, kergesti hooldatavad ja praktiliselt määrdumatud. Lisaks on Silestone’il suur ja mitmekesine värvivalik ning see sobib ideaalselt ka niisketesse ruumidesse.
- Dekton
Dekton on Cosentino kõige uuem ja innovaatilisem töötasapinna materjal, mis koosneb 100% ulatuses looduslikest materjalidest ning sobib ideaalselt nii sise- kui ka välistingimustesse. Võrreldes Silestone’iga on Dektoni pinnad veelgi tihedamad ja tehnoloogilisemad, olles seejuures täiesti hooldusvabad. Kuna seda valmistatakse 1200 kraadi juures, on töötasapind ülimalt tugev ja kuumakindel just nagu keraamika. See on vastupidav ka plekkidele ja kriimustustele ning selle värvi- ja tekstuurivalik on samuti väga suur.
Presskivide kasutamine köögis on kindlasti meie soovitus number üks, sest tegemist on niivõrd kvaliteetsete ja vastupidavate materjalidega.
Näiteid presskivide kasutamisest:
Looduskivi
Looduskivi all mõtleme erinevaid graniidist töötasapindasid, mis on 100% loodusliku päritoluga. Need on äärmiselt tugevad ja tihedad ning sobivad ideaalselt ka külmematesse tingimustesse. Kuna looduskivil ei kasutata vahe- ega värvaineid, siis on need olulisemalt poorsemad kui presskivid. See tähendab seda, et pooridesse võivad koguneda bakterid, mis seal “oma elu elama hakkavad” ning samuti on need altimad plekke peale jätma. Seetõttu on graniidist töötasapindu soovitatav hooldada spetsiaalse vahendiga 1-2 korda aastas, mis aitab säilitada pindade erksa värvi. Lisaks klassikalisele looduskivile on Cosentino loonud täiesti eraldi hooldusvaba sarja nimega Sensa, mis on unikaalne selle poolest, et Sensa looduskivide poorid on täielikult suletud, tagades maksimaalse hügieeni ja plekikindluse.
Üldiselt on looduskivide valik presskividest oluliselt väiksem ja valikus on maalähedased ning naturaalsed viimistlused. Enamasti on looduskivid presskividest soodsamad (välja arvatud Sensa sari) ja alles jääb võimalus paigaldada pliit töötasapinnaga ühele tasandile ning valamu tööpinna alla. Looduskivi soovitame neile, kellel on eelarve rohkem piiratud, kuid soovivad endiselt minimalistlikku ja puhast tulemust.
Näiteid looduskivi kasutamisest:
Laminaat
Järgmiseks köögi töötasapinna valikuks on laminaat, mis on populaarne eelkõige oma sõbraliku hinnaklassi tõttu. Meie tootevalikust leiab igaüks endale meelepärase viimistlusega laminaadi, sest pakkuda on nii puidu-, kivi- ja marmori imitatsiooniga kui ka ühevärvilisi tasapindu. Lai värvi-, tekstuuri ja paksuste valik (20mm, 29mm ja 78mm) teeb köögi disainimise oluliselt lihtsamaks. Positiivse poole pealt on laminaat ka suhteliselt murevaba ning seda ei pea liigselt hooldama. Piisab igapäevasest lapiga üle pühkimisest.
Arvesse tasuks võtta seda, et laminaat ei ole kindlasti nii tugev ja vastupidav kui presskivi või graniit. Lisaks ei kannata need väga kuumust (tuleb kasutada kuumaalust) ning täkked võivad lihtsasti peale jääda. Üks peamisi põhjuseid, miks meie kliendid laminaati ei eelista on aga seetõttu, et sinna alla ei saa süvistada ei pliidiplaati ega valamut. Need tuleb paigaldada materjali peale, jättes tööpinnale servad, mida on tülikas puhastada. Kokkuvõttes on laminaat hea valik neile, kelle eelarve on piiratud ja kes on nõus tegema mõningaid järele andmisi tasapinna omaduste suhtes.
Näiteid laminaadi kasutamisest:
Täispuit
Kui Sina oled üks neist, kes armastab looduslähedust ning pigem klassikalist stiili, siis täispuidust töötasapind on kindlasti midagi Sulle! Tegemist on kõige soojema, pehmema ja loodussõbralikuma materjaliga, mis loob hubase atmosfääri. Küll aga tuleb täispuidu puhul arvestada, et tegemist on ühe pretensioonikama materjaliga, kuna pind on üsna pehme ja jätab lihtsasti peale ka pisemad täkked ja plekid. Lisaks reageerib täispuit visalt ka erinevatele välisteguritele nagu valgusele, mis võib tööpinda pleegitada kui ka õhuniiskusele, mis võib selle täiesti ära rikkuda. Täispuit vajab vähemalt korra aastas suuremat hooldust õlitamise ja lihvimise näol, et säilitada hea väljanägemine. Hinna poolest on materjal samuti üsna krõbe, küündides samale tasemele presskiviga. Täispuitu soovitame kasutada neil, kes taotlevad maksimaalset looduslähedust oma interjööris ning on valmis põhjalikuks igapäevaseks hoolduseks.
Näiteid täispuidu kasutamisest:
Igal väljatoodud materjalil on omad tugevused ja nõrkused. Loodame, et pakutud info aitas Sul paremini oma eelistusi ja vajadusi töötasapinna osas kaardistada. Juhul, kui jääd endiselt hätta, siis meie kogenud projektijuhid aitavad Sul meelsasti leida õige materjali, mis vastaks Sinu nõudmistele ja vajadustele. Head planeerimist!